Dr Sena

lek. med. Sainjargal Byambasuren (dr SENA)

The traditional Medicine of the East is thousands years old. It has survived for so long thanks to its enormous effectiveness as well as virtually lack of any side effects of the therapies. It resorts to the natural forms of healing and makes use of drugs of organic rather than chemicals origins. However, it does not denounce the conventional medicine. 

Read more ...

About us

In our diagnosing and healing we combine the ancient traditions and experiences of the Eastern medicine with the scientific and technological achievements of the classic medicine. Acupuncture and other verified methods of healing used in the Eastern medicine are perfect supplements (and even replacements) for the classic treatment based on drugs. The European and Eastern methods cooperate and lead to one goal: healing the patient. Their combination enhances the chances for proper diagnosing and ultimate healing.

Read more ...

Patients' opinions

 • Po narodzinach mojego pierwszego dziecka miałam poważne kłopoty z nadwagą. Nie była to kwestia tylko kilogramów, ale też stanu psychicznego - objadałam się bez opamiętania. To było uzależnienie.. od jedzenia! Mąż wysłał mnie do Pani Doktor, bo ktoś od niego z pracy był wcześniej i polecił. Nie chciałam się leczyć, gdyż uważałam, że nie ma ku temu powodów. A jak się okazało później - były... Zostałam skierowana najpierw na kurację z akupunkturą ucha i rzeczywiście po jakimś czasie nie miałam już tak ogromnego apetytu na wszystko. Poprawiła mi się też odporność. A później stopniowo udało mi się zrzucić zbędne kilogramy. Teraz wiem, że było warto.

  Malinowa33

Media about us

Contact

 • ul.Puławska 232,
  02-670 Warszawa
 • ul. Polna 10/14, unit 1U-75
  00-625 Warszawa
 • tel./fax: (+48-22) 825 62 38
  tel: 22-847-06-73
 • medycyna-wschodnia@eastmed.pl