Choroby psychosomatyczne

Zespół przewlekłego zmęczenia

Senność i brak energii w ciągu dnia, dekoncentracja, przewlekłe zmęczenie.

Zespół powyższych dolegliwości w obecnych czasach stał się dość powszechny i dotyka wielu osób. Przyczyn ich powstania może być bardzo wiele. Spróbujemy podać kilka z nich według teorii i praktyki medycyny wschodniej. Przewlekłe zmęczenie może być na przykład dziedziczne. Nasza kondycja zależy wówczas w dużej mierze od stanu zdrowia rodziców, ich wieku, okresu noszenia ciąży oraz od naszego rozwoju w dzieciństwie. Objawami dziedziczonego przewlekłego zmęczenia mogą być:

  1. Nerwowość w ciągu dnia i niespokojny sen w nocy. Niebieskawy odcień koloru skóry na czole, wyraźne, głębokie bruzdy na powierzchni języka – oznaczają słabą kondycję serca
  2. Słaby, cienki głos i zapadnięta klatka piersiowa to efekt licznych chorób układu oddechowego przebytych w dzieciństwie – świadczą o małej pojemności płuc.
  3. Słabo rozwinięty układ mięśniowy i stały brak apetytu w wyniku długotrwałych problemów z trawieniem w dzieciństwie – mogą świadczyć o słabej kondycji śledziony i trzustki
  4. Nadwzroczność i częste bóle głowy w dzieciństwie u dziewcząt, które mogą powodować zaburzenia miesiączkowania u kobiet, a nawet zanik miesiączki i niepłodność – oznaczają słabą kondycję wątroby.
  5. Moczenie nocne, lekko niebieskawe zabarwienie skóry brody, cienki, drobny układ kostny, opóźnienie w rozwoju umysłowym w dzieciństwie mogą u dorosłych osób powodować problemy z niepłodnością, przedwczesne starzenie się i w wyniku tego przewlekłe zmęczenie.

Przewlekłe zmęczenie może być również spowodowane przez nadwyrężenie i nadmierne obciążenie organizmu w wyniku:

  1. Nadmiaru jedzenia, które obciąża układ trawienny i w dłuższym czasie prowadzi do uszkodzenia trzustki.
  2. Silnej i długotrwającej złości, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i powoduje niezdrowe „pobudzenie” energii, czego efektem jest uczucie uderzenia gorąca.
  3. Otyłości i nadmiaru zimna i wilgoci w organizmie, co może prowadzić do uszkodzenia nerek
  4. Gonitwy myśli i częstego zamartwiania się, co osłabia, a nawet uszkadza serce
  5. Długotrwałego przebywania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych lub bardzo intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego, co zaburza równowagę wewnętrzną organizmu i osłabia serce
  6. Nagłego przerażenia, uczucia strachu i lęku, czy doznania szoku emocjonalnego, co bardzo negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy i kondycję psychiczną.

Gdy przez dłuższy czas (dwa, trzy tygodnie) czujemy się wyraźnie osłabieni, przemęczeni i zdekoncentrowani zadbajmy o odpowiednie warunki do odpoczynku. Organizm daje nam znać, że z jakiegoś powodu „nie nadąża”.  Weźmy urlop albo przynajmniej przez weekend odpocznijmy w ulubiony przez nas sposób. Starajmy się wówczas „odłączyć od świata” i  problemów. Pozwólmy zregenerować się naszemu organizmowi. Gdy pomimo odpoczynku dolegliwości nie ustąpią i nadal bez wyraźnego powodu będziemy czuli stałe zmęczenie koniecznie zgłośmy się do lekarza. Wspomnianych objawów nie można lekceważyć gdyż pojawiają się one w początkowym stadium wielu groźnych, chorób takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, zaburzenie elektrolitowe w przebiegu przewlekłych chorób, niektóre choroby zakaźne, na przykład wirusowe zapalenie wątroby, lub wirusowe zapalenie mózgu. Jeśli lekarz nie stwierdzi nic niepokojącego i po dodatkowych badaniach wykluczy choroby, których objawem może być przewlekłe zmęczenie należy pomyśleć o wzmocnieniu organizmu i dłuższym odpoczynku. Wzmocnić organizm możemy poprzez dobór odpowiedniej diety i zażywanie suplementów - np. preparatów z grupt TRANSFER FACTOR.

Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych dolegliwości, których jednym z objawów może być przewlekłe zmęczenie, senność i dekoncentracja.

Niedokrwistość

Najczęściej występuje u kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym. Jedną z głównych przyczyn może być obfite krwawienie miesiączkowe i krwawienie spowodowane mięśniakami macicy. Regularne, obfite krwawienie miesiączkowe mogą doprowadzić do  niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza. Takie same problemy mają często wegetarianie, którzy nie dość dobrze dbają o swoją dietę. W przypadku, gdy przewlekłe zmęczenie dokucza Paniom obficie miesiączkującym zdecydowanie zalecam wykonanie badania morfologicznego krwi. Jeżeli wyniki morfologii nie budzą zastrzeżeń można dodatkowo sprawdzić poziom żelaza we krwi. Badania krwi są bardzo ważne, gdyż w zasadzie tylko one mogą potwierdzić i wykryć tak zwaną niedokrwistość ukrytą, która dość często może być  powodem ogólnego złego samopoczucia i osłabienia, bez widocznego powodu. 

Nieregularne odżywianie się i niedożywienie

Bardzo często występuje u osób intensywnie pracujących, które po prostu nie mają czasu na jedzenie lub „na szybko” jedzą byle co i u osób długotrwale i intensywnie odchudzających się. Przyczyny te mogą dotyczyć również osób z dolegliwościami układu pokarmowego, które w znacznym stopniu zaburzają proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

Z przykrością stwierdzam, że dość powszechna praktyka żywieniowa wśród moich pacjentów intensywnie i dużo pracujących to : obfita obiadokolacja po całym dniu „pojadania czegoś na szybko”. Częstym skutkiem takiej praktyki może być natomiast przewlekłe zmęczenie. Nie należy jednak przesadzać z jedzeniem w drugą stronę. Spożywanie posiłków w nadmiarze obciąża organizm. Na pewno wielu czytelników doświadczyło uczucia przeciążenia żołądka, po większym posiłku. Czujemy się wtedy senni, ospali i zmęczeni, gdyż nasz organizm bardzo ciężko pracuje, aby strawić nadmierną ilość pokarmu. W Mongolii na przykład do niedawna praktykowano pradawne zwyczaje nomadów (plemion koczowniczych zamieszkujących rozległe stepy). Nomadzi nie jedli mięsa przez całe lato. Oczyszczali w ten sposób organizm. Mięso – jako wysokoenergetyczny i rozgrzewający składnik pokarmowy jedli późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Myślę, że jest to bardzo rozsądne postępowanie i proponuję, chociaż częściowo zastosować je w naszej diecie. Na przykład zacznijmy od tego, że wiosną nie jemy mięsa w ogóle przez jeden dzień w tygodniu. Proponuję wybrać sobie poniedziałek, ponieważ zwykle w weekend się objadamy a w poniedziałek rano czujemy się „przejedzeni”. Latem nie jedzmy mięsa przez dwa, a później trzy dni w tygodniu. Wczesną jesienią, w czasie największej obfitości świeżych warzyw i owoców jedzmy mięso na obiad jedynie dwa razy w tygodniu. Następnie, stopniowo w miarę zmiany warunków atmosferycznych i obniżania się temperatury wprowadzajmy więcej mięsa do naszego jadłospisu.

 

Zaburzenie krążenia mózgowego

Zaburzenie krążenia mózgowego może być spowodowane przez choroby układu krążenia, takie jak: choroby serca (różne wady serca, niewydolność krążeniowa), choroby naczyń krwionośnych (zmiany miażdżycowe, zwężenie światła naczyń krwionośnych) i choroby kręgosłupa o różnej etiologii. Po analizie wywiadów przeprowadzonych, z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia krążenia mózgowego myślę, że w tej chwili najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest wzmożona aktywacja wegetatywnego układu nerwowego z powodu długotrwałego napięcia i stresu. Każdy z nas narażony jest na działanie stresu z powodu szybkich zmian zachodzących w naszym otoczeniu, konkurencji i wielu innych przyczyn. Długotrwały stres powoduje przewlekłe napięcia mięśniowe. W tym napięcia mięśni szkieletowych, przede wszystkim mięśni karku, szyi, barku, pleców a także mięśni gładkich, które znajdują się w ścianach naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowych. Długotrwałe zwiększone napięcie mięśniowe może być powodem powstania wielu chorób takich jak: nadciśnienie, zespół jelita drażliwego, zaburzenia kurczliwości dróg żółciowych (co prowadzić może do powstania kamicy woreczka żółciowego). Poza tym podczas długotrwałego stresu tracimy dużo mikroelementów : potasu, magnezu, wapna, co z kolei jeszcze bardziej zwiększa kurczliwość w mięśniach. Dotyczy to również mięśni gładkich naczyń krwionośnych w mózgu. W ten sposób krążenie mózgowe jest zaburzone, mózg nie dotleniony, a my mamy obniżoną wydolność umysłową, gorszy nastrój, brak energii i ogólne złe samopoczucie.

Również nadużywanie leków może być przyczyną słabszej kondycji. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który leki zaaplikował. Być może lekarz uzna, że można zmniejszyć zaordynowane dawki lub zmienić leki albo nawet czasowo je odstawić. Jeśli nie ma takiej możliwości i lekarz zdecyduje o konieczności leczenia farmakologicznego, to pozostaje nam jedynie wybrać mniejsze zło (złe samopoczucie) i próbować sobie pomóc w inny sposób.

Wiele osób cierpiących na senność, brak energii w ciągu dnia i trudności w koncentracji jest również wrażliwa na zmiany pogody.

 

Jak możemy pomóc ?

Jak wspomniałam dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem mogą być spowodowane między innymi przez zaburzenie krążenia krwi, co z kolei blokuje przepływ bioenergii w meridianach. W tym przypadku doskonałymi zabiegami odblokowującymi i przywracającymi prawidłowy przepływ energii i krążenie krwi są akupunktura i masaż. Dodatkowo stosując się do poniższych zaleceń możemy zminimalizować lub nawet całkowicie pozbyć się (w zależności od przyczyny dolegliwości i kondycji pacjenta) przewlekłego zmęczenia, senności w ciągu dnia, dekoncentracji i dodać sobie energii i wigoru.

  1. Regularnie spożywaj posiłki (3-4 razy w ciągu dnia)
  2. Unikaj ciężko strawnych potraw i mięsa w nadmiarze. Trzy do czterech obiadów mięsnych w tygodniu w zupełności wystarczy (zimą jedz mięso częściej, latem rzadziej). Będzie taniej i zdrowiej.
  3. Przynajmniej raz w tygodniu nie jedz mięsa w ogóle.
  4. Po konsultacji z lekarzem dwa razy w roku, najlepiej późną wiosną i wczesną jesienią, rób głodówki trwające od jednego do trzech dni. Pierwsza głodówka powinna trwać jeden dzień. Następne mogą być dłuższe. Ale nie przesadzaj !  W czasie głodówki pij dużo ciepłej, przegotowanej wody, świeżych soków warzywno-owocowych lub herbat ziołowych.  
  5. Jeśli cierpisz na niestrawność i wzdęcia unikaj zimnych i ostrych potraw (np. surówki z lodówki), zimnych napojów i nadmiaru słodyczy. Nie jedz za dużo naraz.
  6. Postaraj się regularnie ćwiczyć i zachować kondycję i sprawność fizyczną.
  7. Po konsultacji z lekarzem korzystaj z sauny przynajmniej raz na dwa tygodnie.
  8. Pamiętaj o odpoczynku. Śpij 7-8 godzin na dobę. To bardzo ważne! Jeżeli masz problem z zaśnięciem to przed snem weź gorącą, odprężającą kąpiel a potem posmaruj  ciało kremem. Wymasuj dobrze swoje stopy i łydki, poczujesz odprężenie w obolałych nogach po całym dniu pracy. Wypij gorące mleko. Nie oglądaj telewizji ani nie czytaj emocjonujących wiadomości przed snem.
  9. Nie śpij za długo rano lub w dzień. Pamiętaj, że nadmiar snu zwiększa badgan (flegma) i powoduje zastój energii. Jeżeli masz problem z wstawaniem rano to unikaj ciężkich i obfitych posiłków przed snem. Dobrze jest też wybrać się na spacer przed snem .
  10. W miarę możliwości unikaj sytuacji stresujących. Naucz się dystansować do problemów w pracy i trudów codziennego życia. Miej poczucie humoru. Pozwól sobie od czasu do czasu na odrobinę lenistwa bez wyrzutów sumienia.