Choroby układu pokarmowego

Refluks przełykowy

Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.
Mogą temu towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami.
Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się:
◦ nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku
◦ zaburzenia opróżniania żołądka
◦ otyłość
◦ ciążę
◦ nieprawidłowa dieta: za dużo ostrych przypraw, alcohol, papierosy
◦ stres, przewlekłe napięcia nerwowe
◦ przyjmowanie za dużo leków

 

Dolny zwieracz przełyku rozkurcza się przy połykaniu, co pozwala na przejście pokarmu do żołądka. Następnie mięsień ten szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku, co nazywamy refluksem żołądkowo-przełykowym.


Rozwojowi refluksu sprzyja również przepuklina rozworu przełykowego (górna część żołądka jest wepchnięta do klatki piersiowej przez cieńsze miejsce w przeponie - mięśniu oddzielającym płuca i brzuch). Gdy górna część żołądka tkwi wciśnięta powyżej przepony, sok żołądkowy pozostaje tam przez dłuższy czas, co ułatwia cofanie się treści do przełyku.
Nieleczona choroba refluksowa o ciężkim przebiegu może prowadzić do tak poważnych powikłań, jak zwężenie przełyku oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

 

Jak wygląda leczenie choroby refluksowej u nas?

Najczęściej przychodzą do nas pacjenci w stanie przewlekłym, kiedy już nic nie pomaga lub mniej pomaga. Więc najpierw przeprowadzamy badanie pacjenta, które polega na ustalenie przyczyny i badanie pulsu. 
Często choroby refluksowej towarzyszy przewlekłe napięcia, stres, zespół jelita drażliwe lub inne zaburzenie pokarmowe. Więc zalecamy zioła zależności od stanu indywidualnego, także zabiegi akupunktury. 
Akupunktura przewraca prawidłowej pracy przełykowo-żołądkowej, zmniejsza stan zapalny, także działa uspakajająco i rozkurczowo. 
Ilość zabiegów ustala się indywidualnie.