Choroby psychosomatyczne

Apatia (uczucie braku energii)

W ostatnich latach coraz więcej osób uskarża się na stałe uczucie zmęczenia, braku energii czy chęci do działania. Dotyczy to zarówno ludzi młodych jak i w wieku średnim oraz seniorów. Przyczyny tych dokuczliwych dolegliwości są złożone. W przypadku młdoych ludzi najczęstszą przyczyną jest długotrwały stres, w przypadku zaś seniorów problemy krążeniowe. 

Po postawionej diagnozie stosując akupunkturę staramy się usuwać przyczynę dolegliwości. Akupunktura uspokaja, zmniejsza napięcia mięśni i naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi - dzieki czemu podnosimy energię witalną człowieka. Akupunktura także przywraca prawidłowy obieg energetyczny w meridianach, usuwając zastoje i blokady energetyczne spowodowane przez różnego rodzaju choroby. Napięcia mięśniowe redukujemy również masażami wykonywanymi technikami wschodnimi oraz stawiając bańki chińskie.

Aby utrzymać prawidłowy przepływ energii witalnej i dobrą kondycję psychofizyczną zalecamy 2 do 4 kuracji akupunktury (1 kuracja to ok. 10 zabiegów) w roku, działając również profilaktycznie. Przy okazji "efektem ubocznym" takich azbiegów jest działanie odmładzające jeśli równocześnie zastosujemy akupunkturę kosmetyczną.

Biegunka, zaparcia

Przyczyn biegunki może być wiele. Zaczynając od stresu, zwykłych niestrawności poprzez przewlekłe zapalenie jelita grubego, zatrucia pokarmowe, chorobę Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Długotrwała biegunka może doprowadzic do odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wycieńczenia organizmu. W zależności od przyczyny powstania chorobę można podzielić na biegunkę :

  • na tle nerwowym,
  • z powodu infekcji,
  • z powodu nietolerancji glutenu (celiakia) lub innych składników pokarmowych (alergia pkarmowa),
  • z powodu nieprawidłowej pracy trzustki (np. tłusty, obfity stolec z nistrawionymi kawałkami jedzenia)
  • z powodu zaburzeń w wydzielaniu żółciu (rozpryskowa, o kwaśnym sfermentowanym zapachu)
  • z powodu zapalenia jelita grubego (w przebiegu choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego) - stolec może zawierac wówczas krew i śluz

Leczenie biegunki będzie zależało od przyczyny jej powstania. Po postawieniu trafnej diagnozy przy łącznym użyciu klasycznych (kolonoskopia, biopsja)  i laboratoryjnych metod diagnozowania oraz dalekowschodnich technik diagnozy stosujemy akupunkturę, ziołolecznictwo oraz ustalamy indywidualną dietę dla każdego pacjenta.

W celu zwiększenia skuteczności akupunktury zabiegi należy przeprowadzac 2-3 razy w tygodniu. łącznie około 10-15 zabiegów, w zalęzności od indywidualnego przypadku. Kuracje należy kontynuowac nawet w przypadku szybkiej poprawy stanu zdrowia.

Zaparcia

Przyczyn zaparcia może być wiele:

  • zła dieta (zbyt mało błonnika pokarmowego)
  • stres, depresja
  • nadużywanie środków przeczyszczających jelita
  • uboczne efekty stosowania niektórych leków
  • może byc równiez objawem poważnych chorób np. rak jelita grubego

W przypadku długotrwałych i bardzo uporczywych zaparć oraz nagłych zaparc konieczne jest wykonanie badań kolonoskopii lub sigmoidoskopii w celu wykluczenia poważnych chorób.

W leczeniu ważne jest usunięcie przyczyny choroby i  w tym kierunku podejmujemy leczenie. Akupunktura jest pomocna w przypadku tzw. "leniwych" jelit  - poprawia i reguluje prace jelita grubego, zmniejsza spastyczność (skurcze jelit spowodowany długotrwałym stresem). Dobre efekty uzyskuje się również poprzez systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów ziołowych. W każdym przypadku dodatkowo oprócz stosowania w/w metod należy ściśle przestrzegac zaleceń dietetycznych (możemy je uzyskac w trakcie konsultacji lekarskich w EastMed).

 

Bóle głowy, migreny

Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają do lekarza. Można powiedzieć, że szczęśliwi Ci, którzy nie doświadczyli tego cierpienia. Zdarza się, że medycyna jest w tym przypadku bezradna i lekarze rozkładają ręce po przeprowadzeniu szczegółowych badań, które wprawdzie wykluczają wszelkie poważne choroby, jak na przykład guzy mózgu, ale nie wskazują przyczyny tej dolegliwości. Tymczasem dużo osób cierpi na przewlekłe, uporczywe i utrudniające życie bóle głowy. Firmy farmaceutyczne na świecie prowadzą badania nad wynalezieniem leku likwidującego przyczynę bólów głowy, jednak jak na razie bez zadowalających rezultatów. Często, więc osoby cierpiące na migreny nie widzą innego wyjścia jak zażywanie leków przeciwbólowych i to w dużych ilościach. W dłuższym czasie skutkuje to podrażnieniem żołądka a nawet poważnymi chorobami układu pokarmowego. Spotykam się również z pacjentami, którzy nie mogąc znaleźć nigdzie pomocy zaakceptowali bóle głowy jako dolegliwość, z którą po prostu muszą żyć. Próbują znaleźć sobie wytłumaczenie, że na przykład są wrażliwi na zmiany pogody, albo, że odziedziczyli migrenę po rodzicach i tatę, czy mamę głowa bolała przez całe życie i nikt nie mógł im pomóc. Są przekonani, że i tak nic nie da się z tym zrobić. W psychologii zachowanie takie nazywa się racjonalizacją. Jest to rodzaj nieświadomego mechanizmu obronnego, który polega na tym, że gdy nie potrafimy poradzić sobie z problemami poddajemy się, ale jednocześnie staramy się znaleźć racjonalne (według naszej subiektywnej oceny) wytłumaczenie naszego zachowania. Osoby te w praktyce przestają szukać pomocy i zgłaszają te dolegliwości jakby przy okazji wizyty u lekarza z innych powodów.

Według medycyny wschodniej bóle głowy są najczęściej sygnałem, że coś źle funkcjonuje w naszym organizmie. Jeśli ból jest nie do zniesienia, to nie ma wyjścia trzeba zażyć leki przeciwbólowe ale nie wolno się poddawać i zaprzestać szukania pomocy. Trzeba  znaleźć i usunąć przyczyny bólu. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ale jak mówią sportowcy „jeśli nie spróbujesz oddać strzału to nigdy nie zdobędziesz bramki”. Przyczyn bólów głowy może być bardzo wiele, są rozległe i różnorodne.

Medycyna wschodnia tłumaczy bóle głowy w następujący sposób. Organizm człowieka wytwarza pole bioenergetyczne. Na założeniu tym oparte jest popularne badanie EKG (elektrokardiografia) serca, którego działanie ogólnie mówiąc polega na mierzeniu zmienności potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce.

Akupunktura, jako metoda leczenia również wykorzystuje obszary bioelektryczne (zwane też punktami akupunkturowymi) znajdujące się w różnych miejscach na ciele człowieka. Punkty te ułożone są wzdłuż określonych kanałów – meridianów, którymi przepływa energia. Oznacza to, że nasza bioelektryczność ma swój kierunek przepływu. Wiemy, że w ciele człowieka istnieje 12 meridianów energetycznych. Każdy z nich połączony jest z odpowiadającym mu narządem wewnętrznym. Wszystkie meridiany spotykają się w jednym miejscu - w głowie, gdzie kumuluje się energia. Jak wspomniałam meridiany łączą się z narządami wewnętrznymi, przez które też przepływa energia. Bóle głowy mogą, więc być objawem niedomagania, któregoś z narządów wewnętrznych. Chory narząd, bowiem zaburza prawidłowy przepływ energii, która niesie w sobie „zakodowaną” informację o jego dysfunkcji. Każdy meridian natomiast ma swoje miejsce w głowie. Po lokalizacji miejsca bólu w głowie, na przykład w skroniach, czy w potylicy lekarz medycyny wschodniej może określić, który z 12 meridianów przebiega w miejscu bólu i z jakimi narządami wewnętrznymi się łączy. W ten sposób możemy odnaleźć potencjalną przyczynę choroby i skoncentrować się na bardziej szczegółowej diagnozie „podejrzanego” narządu. Gdy diagnoza się potwierdzi, rozpoczynamy leczenie i w miarę usuwania przyczyny choroby powinny również ustąpić jej objawy , w tym i bóle głowy.

Oprócz specjalistycznych badań neurologicznych z użyciem zaawansowanej techniki ( MRi, TG głowy z kontrastem) w diagnozowaniu przyczyn bólów głowy czasem bardzo pomocny okazuje się być zwykły wywiad przeprowadzony z pacjentem. Ważna jest lokalizacja bólu, charakter bólu (na przykład tępy, ostry i przeszywający, pulsujący), pora dnia kiedy najczęściej ból występuje, oraz co pacjent w tym czasie robił.

Poniżej podaję kilka możliwych przyczyn bólów głowy według medycyny wschodniej (przy założeniu, że po przeprowadzeniu badań specjalistycznych przyczyna nie bólu nie została dokładnie zdiagnozowana):

  • U dzieci między siódmym a dziesiątym rokiem życia ból głowy może pojawiać się z powodu predyspozycji genetycznych. Rodzaj bólu i jego nasilenie zależy od stanu zdrowia rodziców (mogli mieć osłabioną energię podczas poczęcia dziecka z powodu przemęczenia, nadużywania lekarstw lub spożywania alkoholu itd.) i przebiegu noszenia ciąży przez matkę. U tych dzieci przyczyną bólów głowy jest tak zwane osłabienie energii wątroby i nerek. Tępe bóle głowy często występują też przy moczeniu nocnym dziecka lub w przypadku częstomoczu, słabej odporności, nadwzroczność, osłabieniu mięśniowym i nadpobudliwości.
  • Stany emocjonalne mogą powodować bóle głowy. Na przykład złość i nadpobudliwość powoduje wzrost energii wątroby. W tym przypadku bóle głowy umiejscowione są zwykle w okolicach skroni i z boku głowy. Pojawiają się po zdenerwowaniu. Ciągłe zamartwianie się powoduje osłabianie energii serca i płuc, co również może być przyczyną bólów głowy, które w tym przypadku umiejscawiają się w okolicach czoła i na czubku głowy. Zwykle pacjenci określają je jako tępe i uciskające. Z kolei długotrwałe stany lękowe osłabiają energię nerek i powodują wzrost „ognia wątroby”, który może objawiać się bólem całej głowy.
  • Przepracowanie i długotrwała praca przy monitorze komputerowym może powodować tępe bóle całej głowy lub bóle o charakterze migrenowym, zlokalizowane tylko z jednej strony głowy.
  • Nadmierna aktywność seksualna powoduje osłabienie nerek i może doprowadzić do bólu całej głowy lub jej części potylicznej. W tym przypadku bólom mogą również  towarzyszyć zawroty.
  • Nieregularne jedzenie. Przy niedożywieniu organizmu z powodu spadki energii i osłabieniu krążenia krwi bóle zwykle występują na czubku głowy. Przy bólach na podłożu niedożywienia mogą również występować zawroty głowy. Jeśli natomiast zjemy za dużo możemy odczuwać ostre bóle głowy w okolicach czoła.

Nieodpowiednia dieta i brak zachowania równowagi smaków także może doprowadzić do bólu głowy. Na przykład, jeżeli spożywamy za dużo ostrych i rozgrzewających potraw, możemy podrażnić wątrobę i żołądek. W tym przypadku możemy odczuwać bóle głowy w strefach odpowiadających wątrobie i woreczka żółciowego, czyli w skroniach, a także w strefach meridianów żołądka, którym odpowiadają okolice czoła . Nadmiar spożywania potraw z przewagą smaku słonego może osłabiać nerki i przyczynić się do bólów całej głowy. Sposób i rodzaj podrażnienia organów wewnętrznych wpływa na charakter bólu. Ważne jest nie tylko co jemy ale też jak jemy. Szybkie spożywanie posiłków podczas intensywnej rozmowy i połykanie dużych kęsów nie pogryzionego jedzenia może być przyczyną dość silnego bólu głowy zlokalizowanego na czole.

Mechaniczny uraz głowy powoduje zaburzenie krążenia mózgowego lub przemieszczenie się płynu mózgowego i często jest przyczyną przewlekłego bólu głowy. Bóle pourazowe umiejscawiają się zwykle w jednym konkretnym miejscu, które pacjenci wskazują palcami. W tym przypadku bólu możemy nie odczuwać przez dłuższych czas po urazie (wypadku), a dopiero po latach. Niewielki uraz głowy doznany w dzieciństwie może być przyczyną uporczywego bólu głowy pojawiającego się gdy znajdujemy się pod wpływem silnych emocji i gdy mocno pobudzona jest energia wątroby.

Bóle głowy spowodowane przez osłabioną energię nerek i „fałszywy” wzrost energii wątroby dość często dotykają kobiet po porodzie, a jeszcze częściej dokuczają kobietom po poronieniu z powodu stresu i zaburzeń hormonalnych, a także z powodu nagłej utraty dużych ilości krwi. Wiele kobiet skarży się na bóle głowy w trakcie miesiączki z obfitym krwawieniem, czemu towarzyszą zmiany hormonalne.

Zmiany kręgosłupa odcinka szyjnego, a także wzmożone napięcie mięśni karku i czaszki dość często są przyczyną bólu głowy zlokalizowanych w części potylicznej.

 

 Jeśli nie cierpisz na żadną poważną chorobę, której objawem są bóle głowy a mimo to zmagasz się z ta dolegliwością staraj się przestrzegać kilku poniższych zasad :

1.      Unikaj alkoholu, papierosów, mocnej kawy i herbaty.

2.      Unikaj sytuacji stresowych (wiem, że to nie łatwe !)

3.      Staraj się regularnie i zdrowo odżywiać

4.      Ćwicz regularnie i zachowuj sprawność fizyczną

5.      Stosuj akupunkturę

 

Opinie pacjentów dotyczące migren i bólów głowy : opinia 1, opinia 2, opinia 3

Depresje

Depresje - leczenie

Medycyna Wschodnia traktuje człowieka jako całość. Stan naszych emocji i umyłu ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Wiele chorób ma podłoże psychosomatyczne. Jeśli posiadamy skłonnośći genetyczne do pewnego rodzaju chorób i tkwią one uśpione przez długi czas to długotrwały lub bardzo silny stres, stany depresyjne, lęki i nerwice mogą te choroby obudzić.

Stabilność i równowaga emocjonalna wzmacnia układ odpornościowy. Dzięki temu człowiek szybciej powraca do zdrowia. Osoby z „chorą duszą” (z zaburzeniami na tle emocjonalnym, znerwicowane i łatwo wpadające w depresję) szybciej łapią choroby i dłużej chorują niż osoby z „uregulowaną psychiką”. Jest to doskonały dowód na to, że dusza i ciało człowiek są jednością i wzajemnie się uzupełniają.

Depresje leczymy przy pomocy mieszanek ziołowych, akupunkturą i akupresurą. Czasami zalecami również różnego rodzaju masaże. Akupunktura poprawia krążenie krwi w mózgu i zwiększa wydzielanie serotoniny i endorfin, co poprawia nasz nastrój, zmniejsza depresje i lęki. Jednocześnie akupunktura działa rozluźniająco i relakasująco. Seria 10-15 zabiegów akupunktury stosowanych systematycznie, nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu pomaga w znacznym stopniu zwalczyć ldepresje. 

Opinie części pacjentów, którym akupunktura pomogła zwalczyć depresje: opinia 1, opinia 2, opinia 3

Fibramyalgia (bóle mięśnie, bóle wędrujące )

Kołatanie serce

Napięcia i kurcze mięśni, bóle pleców i karku

Nerwice, lęki

Nerwice lęki - leczenie

Medycyna Wschodnia traktuje człowieka jako całość. Stan naszych emocji i umyłu ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Dużo chorób ma podłoże nerwicowe. Jeśli posiadamy skłonnośći genetyczne do pewnego rodzaju chorób i tkwią one uśpione przez długi czas to długotrwały lub bardzo silny stres, emocje, lęki i nerwice mogą te choroby obudzić.

Stabilność i równowaga emocjonalna wzmacnia układ odpornościowy. Dzięki temu człowiek szybciej powraca do zdrowia. Osoby z „chorą duszą” (z zaburzeniami na tle emocjonalnym, znerwicowane i łatwo wpadające w depresję) szybciej łapią choroby i dłużej chorują niż osoby z „uregulowaną psychiką”. Jest to doskonały dowód na to, że dusza i ciało człowiek są jednością i wzajemnie się uzupełniają.

Nerwice i lęki leczymy przy pomocy mieszanek ziołowych, akupunkturą i akupresurą. Czasami zalecami również różnego rodzaju masaże. Akupunktura poprawia krążenie krwi w mózgu i zwiększa wydzielanie serotoniny i endorfin, co poprawia nasz nastrój, zmniejsza lęki i natręctwa. Jednocześnie akupunktura działa rozluźniająco i relakasująco. Seria 10-15 zabiegów akupunktury stosowanych systematycznie, nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu pomaga w znacznym stopniu zwalczyć lęki i nerwice. 

Opinie niektórych pacjentów, którym akupunktura pomogła zwalczyć nerwice i lęki:

Opinia 1

Opinia 2

Opinia 3

Opinia 4

Opinia 5

Nerwobóle różnego pochodzenia

Omdlenia

Skoki ciśnienia lub spadki ciśnienia

Stany lękowe, natręctwa, nerwica wegetatywna (nadpotliwość, nadwrażliwość emocjonalna)

Szum w uszach

Zaburzenia na tle nerwicowym, niepokój, rozdrażnienie

Zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją

Zaburzenia snu (bezsenność, nadmierna senność w dzień)

Zaburzenia trawienia (zespół jelita drażliwego)

zespół jelita drażliwego - warszawa Dolegliwości ze strony układu pokarmowego dotykają większości ludzi. Zwykle są dokuczliwe, powodują dyskomfort w życiu codziennym, a czasami wręcz uniemożliwiają normalnie funkcjonowanie. Zespól jelita drażliwego charakteryzuje się tym, że zwykle w badaniu kolonoskopii jelita grubego i gastroskopii (badanie żołądka i dwunastnicy) nie stwierdza się zmian chorobowych. Mimo to pacjent cały czas doświadcza dolegliwości takich jak : wzdęcia, nadmierne gazy w jelitach, zgaga, przelewanie w jelitach, zaburzenie wypróżniania. Najczęściej dolegliwości te powstają i nasilają się na tle nerwowym.

Zespół jelita drażliwego jest chorobą o charakterze przewlekłym, która dotyczy jelita cienkiego oraz jelita grubego. Objawia się uciążliwym bólem brzucha oraz arytmią w wypróżnianiu się. Zespół jelita drażliwego to schorzenie, którego przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione. Do głównych czynników, które przyczyniają się do rozwoju tej choroby, należą:

  • zaburzenia funkcji motorycznych obu jelit,
  • nadwrażliwość trzewna,
  • zaburzenia na poziomie mózgowo-jelitowym,
  • przebycie biegunki infekcyjnej.

Zespół jelita drażliwego jest najczęściej spotykaną chorobą, która dotyczy układu pokarmowego. Podstawowe objawy występują u około 10-20% dorosłej części pacjentów. Zespół jelita drażliwego znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Przeprowadzone badania ujawniły dowody, które potwierdzają udział zmian genetycznych leżących u podstawy tej choroby.

Zespół jelita wrażliwego z dobrym skutkiem leczymy akupunkturą. Działamy w kierunku usunięcia przyczyny choroby, czyli leczymy nerwice i przywracamy prawidłową pracę układu pokarmowego. Czas leczenia zależy od indywidualnego przypadku. Zwykle zalecamy kuracje składającą się z 10 do 15 zabiegów. Dodatkowo w celu utrwalenia efektu dobrze jest powtórzyć kurację nawet, jeśli pacjent nie odczuwa już żadnych dolegliwości po pierwszym etapie. 

W leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego dobrze sprawdza się też ziołolecznictwo, które stosujemy równocześnie z akupunkturą dla wzmocnienia efektu. Nasz gabinet mieści się w mieście Warszawa przy ulicy Polnej 10/14. Serdecznie zapraszamy także do skorzystania z naszych usług takich, jak akupunktura na kręgosłup, czy masaż wschodni.

Opinie pacjentów dotyczące problemów z układem pokarmowym : opinia 1

Zawroty głowy

Zespół przewlekłego zmęczenia

Senność i brak energii w ciągu dnia, dekoncentracja, przewlekłe zmęczenie.

Zespół powyższych dolegliwości w obecnych czasach stał się dość powszechny i dotyka wielu osób. Przyczyn ich powstania może być bardzo wiele. Spróbujemy podać kilka z nich według teorii i praktyki medycyny wschodniej. Przewlekłe zmęczenie może być na przykład dziedziczne. Nasza kondycja zależy wówczas w dużej mierze od stanu zdrowia rodziców, ich wieku, okresu noszenia ciąży oraz od naszego rozwoju w dzieciństwie. Objawami dziedziczonego przewlekłego zmęczenia mogą być:

  1. Nerwowość w ciągu dnia i niespokojny sen w nocy. Niebieskawy odcień koloru skóry na czole, wyraźne, głębokie bruzdy na powierzchni języka – oznaczają słabą kondycję serca
  2. Słaby, cienki głos i zapadnięta klatka piersiowa to efekt licznych chorób układu oddechowego przebytych w dzieciństwie – świadczą o małej pojemności płuc.
  3. Słabo rozwinięty układ mięśniowy i stały brak apetytu w wyniku długotrwałych problemów z trawieniem w dzieciństwie – mogą świadczyć o słabej kondycji śledziony i trzustki
  4. Nadwzroczność i częste bóle głowy w dzieciństwie u dziewcząt, które mogą powodować zaburzenia miesiączkowania u kobiet, a nawet zanik miesiączki i niepłodność – oznaczają słabą kondycję wątroby.
  5. Moczenie nocne, lekko niebieskawe zabarwienie skóry brody, cienki, drobny układ kostny, opóźnienie w rozwoju umysłowym w dzieciństwie mogą u dorosłych osób powodować problemy z niepłodnością, przedwczesne starzenie się i w wyniku tego przewlekłe zmęczenie.

Przewlekłe zmęczenie może być również spowodowane przez nadwyrężenie i nadmierne obciążenie organizmu w wyniku:

  1. Nadmiaru jedzenia, które obciąża układ trawienny i w dłuższym czasie prowadzi do uszkodzenia trzustki.
  2. Silnej i długotrwającej złości, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i powoduje niezdrowe „pobudzenie” energii, czego efektem jest uczucie uderzenia gorąca.
  3. Otyłości i nadmiaru zimna i wilgoci w organizmie, co może prowadzić do uszkodzenia nerek
  4. Gonitwy myśli i częstego zamartwiania się, co osłabia, a nawet uszkadza serce
  5. Długotrwałego przebywania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych lub bardzo intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego, co zaburza równowagę wewnętrzną organizmu i osłabia serce
  6. Nagłego przerażenia, uczucia strachu i lęku, czy doznania szoku emocjonalnego, co bardzo negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy i kondycję psychiczną.

Gdy przez dłuższy czas (dwa, trzy tygodnie) czujemy się wyraźnie osłabieni, przemęczeni i zdekoncentrowani zadbajmy o odpowiednie warunki do odpoczynku. Organizm daje nam znać, że z jakiegoś powodu „nie nadąża”.  Weźmy urlop albo przynajmniej przez weekend odpocznijmy w ulubiony przez nas sposób. Starajmy się wówczas „odłączyć od świata” i  problemów. Pozwólmy zregenerować się naszemu organizmowi. Gdy pomimo odpoczynku dolegliwości nie ustąpią i nadal bez wyraźnego powodu będziemy czuli stałe zmęczenie koniecznie zgłośmy się do lekarza. Wspomnianych objawów nie można lekceważyć gdyż pojawiają się one w początkowym stadium wielu groźnych, chorób takich jak: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, zaburzenie elektrolitowe w przebiegu przewlekłych chorób, niektóre choroby zakaźne, na przykład wirusowe zapalenie wątroby, lub wirusowe zapalenie mózgu. Jeśli lekarz nie stwierdzi nic niepokojącego i po dodatkowych badaniach wykluczy choroby, których objawem może być przewlekłe zmęczenie należy pomyśleć o wzmocnieniu organizmu i dłuższym odpoczynku. Wzmocnić organizm możemy poprzez dobór odpowiedniej diety i zażywanie suplementów - np. preparatów z grupt TRANSFER FACTOR.

Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych dolegliwości, których jednym z objawów może być przewlekłe zmęczenie, senność i dekoncentracja.

Niedokrwistość

Najczęściej występuje u kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym. Jedną z głównych przyczyn może być obfite krwawienie miesiączkowe i krwawienie spowodowane mięśniakami macicy. Regularne, obfite krwawienie miesiączkowe mogą doprowadzić do  niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza. Takie same problemy mają często wegetarianie, którzy nie dość dobrze dbają o swoją dietę. W przypadku, gdy przewlekłe zmęczenie dokucza Paniom obficie miesiączkującym zdecydowanie zalecam wykonanie badania morfologicznego krwi. Jeżeli wyniki morfologii nie budzą zastrzeżeń można dodatkowo sprawdzić poziom żelaza we krwi. Badania krwi są bardzo ważne, gdyż w zasadzie tylko one mogą potwierdzić i wykryć tak zwaną niedokrwistość ukrytą, która dość często może być  powodem ogólnego złego samopoczucia i osłabienia, bez widocznego powodu. 

Nieregularne odżywianie się i niedożywienie

Bardzo często występuje u osób intensywnie pracujących, które po prostu nie mają czasu na jedzenie lub „na szybko” jedzą byle co i u osób długotrwale i intensywnie odchudzających się. Przyczyny te mogą dotyczyć również osób z dolegliwościami układu pokarmowego, które w znacznym stopniu zaburzają proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

Z przykrością stwierdzam, że dość powszechna praktyka żywieniowa wśród moich pacjentów intensywnie i dużo pracujących to : obfita obiadokolacja po całym dniu „pojadania czegoś na szybko”. Częstym skutkiem takiej praktyki może być natomiast przewlekłe zmęczenie. Nie należy jednak przesadzać z jedzeniem w drugą stronę. Spożywanie posiłków w nadmiarze obciąża organizm. Na pewno wielu czytelników doświadczyło uczucia przeciążenia żołądka, po większym posiłku. Czujemy się wtedy senni, ospali i zmęczeni, gdyż nasz organizm bardzo ciężko pracuje, aby strawić nadmierną ilość pokarmu. W Mongolii na przykład do niedawna praktykowano pradawne zwyczaje nomadów (plemion koczowniczych zamieszkujących rozległe stepy). Nomadzi nie jedli mięsa przez całe lato. Oczyszczali w ten sposób organizm. Mięso – jako wysokoenergetyczny i rozgrzewający składnik pokarmowy jedli późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Myślę, że jest to bardzo rozsądne postępowanie i proponuję, chociaż częściowo zastosować je w naszej diecie. Na przykład zacznijmy od tego, że wiosną nie jemy mięsa w ogóle przez jeden dzień w tygodniu. Proponuję wybrać sobie poniedziałek, ponieważ zwykle w weekend się objadamy a w poniedziałek rano czujemy się „przejedzeni”. Latem nie jedzmy mięsa przez dwa, a później trzy dni w tygodniu. Wczesną jesienią, w czasie największej obfitości świeżych warzyw i owoców jedzmy mięso na obiad jedynie dwa razy w tygodniu. Następnie, stopniowo w miarę zmiany warunków atmosferycznych i obniżania się temperatury wprowadzajmy więcej mięsa do naszego jadłospisu.

 

Zaburzenie krążenia mózgowego

Zaburzenie krążenia mózgowego może być spowodowane przez choroby układu krążenia, takie jak: choroby serca (różne wady serca, niewydolność krążeniowa), choroby naczyń krwionośnych (zmiany miażdżycowe, zwężenie światła naczyń krwionośnych) i choroby kręgosłupa o różnej etiologii. Po analizie wywiadów przeprowadzonych, z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia krążenia mózgowego myślę, że w tej chwili najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest wzmożona aktywacja wegetatywnego układu nerwowego z powodu długotrwałego napięcia i stresu. Każdy z nas narażony jest na działanie stresu z powodu szybkich zmian zachodzących w naszym otoczeniu, konkurencji i wielu innych przyczyn. Długotrwały stres powoduje przewlekłe napięcia mięśniowe. W tym napięcia mięśni szkieletowych, przede wszystkim mięśni karku, szyi, barku, pleców a także mięśni gładkich, które znajdują się w ścianach naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowych. Długotrwałe zwiększone napięcie mięśniowe może być powodem powstania wielu chorób takich jak: nadciśnienie, zespół jelita drażliwego, zaburzenia kurczliwości dróg żółciowych (co prowadzić może do powstania kamicy woreczka żółciowego). Poza tym podczas długotrwałego stresu tracimy dużo mikroelementów : potasu, magnezu, wapna, co z kolei jeszcze bardziej zwiększa kurczliwość w mięśniach. Dotyczy to również mięśni gładkich naczyń krwionośnych w mózgu. W ten sposób krążenie mózgowe jest zaburzone, mózg nie dotleniony, a my mamy obniżoną wydolność umysłową, gorszy nastrój, brak energii i ogólne złe samopoczucie.

Również nadużywanie leków może być przyczyną słabszej kondycji. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który leki zaaplikował. Być może lekarz uzna, że można zmniejszyć zaordynowane dawki lub zmienić leki albo nawet czasowo je odstawić. Jeśli nie ma takiej możliwości i lekarz zdecyduje o konieczności leczenia farmakologicznego, to pozostaje nam jedynie wybrać mniejsze zło (złe samopoczucie) i próbować sobie pomóc w inny sposób.

Wiele osób cierpiących na senność, brak energii w ciągu dnia i trudności w koncentracji jest również wrażliwa na zmiany pogody.

 

Jak możemy pomóc ?

Jak wspomniałam dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem mogą być spowodowane między innymi przez zaburzenie krążenia krwi, co z kolei blokuje przepływ bioenergii w meridianach. W tym przypadku doskonałymi zabiegami odblokowującymi i przywracającymi prawidłowy przepływ energii i krążenie krwi są akupunktura i masaż. Dodatkowo stosując się do poniższych zaleceń możemy zminimalizować lub nawet całkowicie pozbyć się (w zależności od przyczyny dolegliwości i kondycji pacjenta) przewlekłego zmęczenia, senności w ciągu dnia, dekoncentracji i dodać sobie energii i wigoru.

  1. Regularnie spożywaj posiłki (3-4 razy w ciągu dnia)
  2. Unikaj ciężko strawnych potraw i mięsa w nadmiarze. Trzy do czterech obiadów mięsnych w tygodniu w zupełności wystarczy (zimą jedz mięso częściej, latem rzadziej). Będzie taniej i zdrowiej.
  3. Przynajmniej raz w tygodniu nie jedz mięsa w ogóle.
  4. Po konsultacji z lekarzem dwa razy w roku, najlepiej późną wiosną i wczesną jesienią, rób głodówki trwające od jednego do trzech dni. Pierwsza głodówka powinna trwać jeden dzień. Następne mogą być dłuższe. Ale nie przesadzaj !  W czasie głodówki pij dużo ciepłej, przegotowanej wody, świeżych soków warzywno-owocowych lub herbat ziołowych.  
  5. Jeśli cierpisz na niestrawność i wzdęcia unikaj zimnych i ostrych potraw (np. surówki z lodówki), zimnych napojów i nadmiaru słodyczy. Nie jedz za dużo naraz.
  6. Postaraj się regularnie ćwiczyć i zachować kondycję i sprawność fizyczną.
  7. Po konsultacji z lekarzem korzystaj z sauny przynajmniej raz na dwa tygodnie.
  8. Pamiętaj o odpoczynku. Śpij 7-8 godzin na dobę. To bardzo ważne! Jeżeli masz problem z zaśnięciem to przed snem weź gorącą, odprężającą kąpiel a potem posmaruj  ciało kremem. Wymasuj dobrze swoje stopy i łydki, poczujesz odprężenie w obolałych nogach po całym dniu pracy. Wypij gorące mleko. Nie oglądaj telewizji ani nie czytaj emocjonujących wiadomości przed snem.
  9. Nie śpij za długo rano lub w dzień. Pamiętaj, że nadmiar snu zwiększa badgan (flegma) i powoduje zastój energii. Jeżeli masz problem z wstawaniem rano to unikaj ciężkich i obfitych posiłków przed snem. Dobrze jest też wybrać się na spacer przed snem .
  10. W miarę możliwości unikaj sytuacji stresujących. Naucz się dystansować do problemów w pracy i trudów codziennego życia. Miej poczucie humoru. Pozwól sobie od czasu do czasu na odrobinę lenistwa bez wyrzutów sumienia.