Choroby układu krążenia

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

Choroba niedokrwienna serca – (ChNS; łac. morbus ischaemicus cordis, MIC; ang. ischaemic heart disease, IHD) – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Zaburzenie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a możliwością ich dostarczenia, pomimo wykorzystania mechanizmów autoregulacyjnych zwiększających przepływ przez mięsień sercowy, zwanych rezerwą wieńcową, doprowadza do niedotlenienia zwanego również niewydolnością wieńcową.
W konsekwencji choroba często prowadzi do dusznicy bolesnej, a także zawału mięśnia sercowego. Choroba niedokrwienna serca jako choroba cywylizacyjna ze wszystkimi jej podtypami jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw europejskich i w USA. Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej jest miażdżyca tętnic wieńcowych i stres.

Powszechnie wiadomo, że w przypadku sytuacji stresowych w organiźmie człowieka uwalnia się duża ilość adrenaliny, która wpływa na przyśpieszenie pracy serca, zwiększa kurczliwość we wszystkich mięśniach prążkowych i gładkich. Mięśnie gładkie znajdują się w naczyniach krwionośnych i w układzie pokarmowym. Co oznacza, że na stres szybko reaguje układ krwionośny poprzez obkurczenie naczyń krwionośnmych i podobnie układ pokarmowy (np. choroba jelita drażliwego).

Mała dawka adreliny daje nam pozytywne motywacje i chęć do działania. Zbyt duża i stale utrzymująca się na wysokim poziomie adrenalina może natomiast powodowac trwałe zwężenie naczyń, a w efekcie do rozwoju choroby miażdżycowej (płytki cholesterolu łatwiej osiadają na obkurczonych, mało elastycznych ścianach naczyń krwionosnych).

Leczenie prowadzimy w kierunku uspokajającym, wyciszenia się, zmniejszenia napięć. Dzięki takiemu działaniu działaniu reguluje się ciśnienie w naczyniach krwionośnych i poprawia się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Efekt ten możemy osiagnąc stosując akupunkturę. Badania naukowe oparte o EKG wykazały, że punkty akupunkturowe odpowiednio stymulowane potrafią regulować pracę serca, obniżyć ciśnienie krwi i uspokoić.

Po kuracji akupunkturą (10 do 15 zabiegów) u części pacjentów obserwujemy znaczną poprawę wydolności serca, a u pacjentów z mniejszymi dolegliwościowami całkowite ustąpienie objawów potwierdzone badaniem EKG.

W celu zmniejszenia złogów cholesterolowych zalecamy równiez stosowanie odpowiednio dobranych mieszanek ziołowych i preparatu Transfer Factor BCV.

Nadciśnienie tętnicze

Nadcisnienie tętnicze to poziom ciśnienia krwi powyżej powszechnie ustalonych norm (średnio powyżej 140/90 mm Hg). Przyczyna choroby może mieć podłoże genetyczne lub być spowodowana niewłaściwym trybem życia (brak ruchu, zła dieta, nadwaga, palenie tytoniu, naduzywanie alkoholu), może byc tez efektem ubocznym choroby nerek, serca, przewlekłego stosowania sterydów. U wiekszości chorych przyczyna pozostaje nieznana i nadcisnienie jest określane jako pierwotne lub samoistne. Zwykle początkowo choroba przebiega podstępnie nie dając widocznych objawów aż do chwili osiągnięcia zaawansowanego i bardzo niebezpiecznego poziomu.

W pierwszej kolejności należy szukać przyczyny choroby. W tym celu należy wykonać badania sprawdzające stan pracy nerek (kreatynina, GFR,), inne badania biochemiczne określające poziom mocznika, cukru we krwi i szereg innych. Konieczne jest również badanie USG w celu wykluczenia guza nadnerczy, zwężenia tętnic nerkowych, sprawdzenia budowy i pracy serca.

Leczenie zależy od przebiegu choroby i obecności powikłań. Oprócz leczenia farmakologicznego dobre efekty osiagamy stosujac akupunkturę. W miarę poprawy stanu zdrowia pacjenci zwykle zmniejszają dawki przyjmowanych leków aż do całkowitego uregulowania poziomu ciśnienia i odstawienia leków. Dobrze sprawdza się tez preparat Transfer Factor BCV. W zależności od indywidualnego przypadku lekarz zaleca też odpowiednią dietę, ćwiczenia ruchowe i wyeliminowanie czynników predysponujacych do rozwoju nadciśnienia.   

Niedociśnienie tętnicze

Niewydolność żylna (żylaki)

Zaburzenie krążenia tętniczego kończyn dolnych (zimne nogi)

Zaburzenie rytmu serca (uczucie kołatania serca, skurcze dodatkowe, nieregularność)

Zakrzepowe zapalenie żył i tętnic kończyn dolnych