Leczymy choroby Choroby układu pokarmowego

Biegunka

Przyczyn biegunki może być wiele. Zaczynając od stresu, zwykłych niestrawności poprzez przewlekłe zapalenie jelita grubego, zatrucia pokarmowe, chorobę Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Długotrwała biegunka może doprowadzic do odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej i wycieńczenia organizmu. W zależności od przyczyny powstania chorobę można podzielić na biegunkę :

  • na tle nerwowym,
  • z powodu infekcji,
  • z powodu nietolerancji glutenu (celiakia) lub innych składników pokarmowych (alergia pkarmowa),
  • z powodu nieprawidłowej pracy trzustki (np. tłusty, obfity stolec z nistrawionymi kawałkami jedzenia)
  • z powodu zaburzeń w wydzielaniu żółciu (rozpryskowa, o kwaśnym sfermentowanym zapachu)
  • z powodu zapalenia jelita grubego (w przebiegu choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego) - stolec może zawierac wówczas krew i śluz

Leczenie biegunki będzie zależało od przyczyny jej powstania. Po postawieniu trafnej diagnozy przy łącznym użyciu klasycznych (kolonoskopia, biopsja)  i laboratoryjnych metod diagnozowania oraz dalekowschodnich technik diagnozy stosujemy akupunkturę, ziołolecznictwo oraz ustalamy indywidualną dietę dla każdego pacjenta.

W celu zwiększenia skuteczności akupunktury zabiegi należy przeprowadzac 2-3 razy w tygodniu. łącznie około 10-15 zabiegów, w zalęzności od indywidualnego przypadku. Kuracje należy kontynuowac nawet w przypadku szybkiej poprawy stanu zdrowia.

Choroba Crohna

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Owrzodzenie to ubytek lub otwarta nadżerka śluzówki przewodu pokarmowego. Do powstania owrzodzeń przyczyniaja sie czynniki genetyczne, takiej jak : zbyt cienka i delikatna wartswa śluzu pokrywajacego żołądek i dwunastnicę, nadmierne wydzielanie pepsyny i innych soków trawiennych, obecnośc bakterii Helicobacter pylori. Niezależnie od przyczyny choroba może ulec nasileniu wskutek nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stresu, pod wpływem kofeiny, palenia tytoniu i naduzywania alkoholu (szczególnie na pusty żołądek). Wrzód trawienny nasilają również kwas acetylosailicylowy (aspiryna) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Przebieg i objawy choroby wykazjuą znaczne zróżnicowanie. Częśc pacjentów skarży sie na pieczenie w żołądku lub uczucie ssania, najczęściej występujące przy pustym żołądku. Inni odczuwaja mdłości po jedzeniu, wzdęcia, a nawet ciągły głód. Często pierwszym objawem choroby jest ostry krwotok w postaci wymiotów świeżą krwią lub krwią przypominającą w swojej postaci fusy czarnek kawy. O krwotoku w przewodzie pokarmowym świadczą też krwawe, smoliste, czarne stolce. Nieleczony wrzód może przebić ścianę żołądka lub jelita - wówczas treść pokarmowa przelewa sie do jamy brzusznej. Pierwszym objawem perforacji (przedziurawienia) jest nagły, ostry ból brzucha. Stan taki wymaga natychmiastowej pomocy ponieważ  wywołuje zapalenie otrzewnej, stanowiące zagrożenie dla życia.

Zaostrzenie choroby często wystepuje sezonowo - wiosną i jesienią. Leczenie polega na prawidłowym odżywianiu (konieczne przestrzeganie diety), unikaniu dodtakowych czynników zwiekszających ryzyko nasilenia choroby (stres, używki).

Oprócz leczenia farnakologicznego lub alternatywnie wrzody zołądka i dwunastnicy można leczyć z dobrymi efektami odpowiednimi preparatami ziołowymi hamującymi nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych, działającymi przeciwzapalnie i bakteriobójczo oraz działającymi osłonowo i regenerująco na błonę śluzową. Dobre efekty uzyskuje np. się stosując preparaty Managchimbu, Serdog-5 pod opieką lekarza. Prawidłowe wydzielanie soków żołądkowych dobrze reguluje akupunktura. 

Akupunktura działa również odbudowująco na łonę śluzową żołądka i dwunastnicy oraz uspokajająco na cały organizm, przez co mininmalizuje dodatkowe czynniki zaostrzenia choroby.

Opinia dotycząca leczenia akupunkturą wrzodów żołądka

Hemoroidy

Nieżyt błony śluzowej żołądka

Przewlekłe zapalenie trzustki

Refluks przełykowy

Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem (refluksem) treści żołądkowej do przełyku. Wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku wraca także wytwarzany w żołądku kwas solny i enzymy trawienne, powodując pieczenie, czyli tzw. zgagę.
Mogą temu towarzyszyć uszkodzenia błony śluzowej przełyku zwane nadżerkami.
Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej wymienia się:
◦ nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku
◦ zaburzenia opróżniania żołądka
◦ otyłość
◦ ciążę
◦ nieprawidłowa dieta: za dużo ostrych przypraw, alcohol, papierosy
◦ stres, przewlekłe napięcia nerwowe
◦ przyjmowanie za dużo leków

 

Dolny zwieracz przełyku rozkurcza się przy połykaniu, co pozwala na przejście pokarmu do żołądka. Następnie mięsień ten szybko się kurczy, zapobiegając cofaniu się pokarmu i soku żołądkowego z powrotem do przełyku. Gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub jest niewydolny, kwaśne składniki soku żołądkowego mogą wracać do przełyku, co nazywamy refluksem żołądkowo-przełykowym.


Rozwojowi refluksu sprzyja również przepuklina rozworu przełykowego (górna część żołądka jest wepchnięta do klatki piersiowej przez cieńsze miejsce w przeponie - mięśniu oddzielającym płuca i brzuch). Gdy górna część żołądka tkwi wciśnięta powyżej przepony, sok żołądkowy pozostaje tam przez dłuższy czas, co ułatwia cofanie się treści do przełyku.
Nieleczona choroba refluksowa o ciężkim przebiegu może prowadzić do tak poważnych powikłań, jak zwężenie przełyku oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

 

Jak wygląda leczenie choroby refluksowej u nas?

Najczęściej przychodzą do nas pacjenci w stanie przewlekłym, kiedy już nic nie pomaga lub mniej pomaga. Więc najpierw przeprowadzamy badanie pacjenta, które polega na ustalenie przyczyny i badanie pulsu. 
Często choroby refluksowej towarzyszy przewlekłe napięcia, stres, zespół jelita drażliwe lub inne zaburzenie pokarmowe. Więc zalecamy zioła zależności od stanu indywidualnego, także zabiegi akupunktury. 
Akupunktura przewraca prawidłowej pracy przełykowo-żołądkowej, zmniejsza stan zapalny, także działa uspakajająco i rozkurczowo. 
Ilość zabiegów ustala się indywidualnie. 



 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Zaburzenie łaknienia

Zaparcia

Zespół jelita nadwrażliwego

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego dotykają wiekszość z nas. Zwykle są dokuczliwe, powodują dyskomfort w życiu codziennym, a czasami wręcz uniemożliwiają normalnie funkcjonowanie. Zespól jelita wrażliwego charakteryzuje się tym, że zwykle w badaniu kolonoskopii jelita grubego i gastroskopii (badanie żołądka i dwunastnicy) nie stwierdza się zmian chorobowych. Mimo to pacjent cały czas doświadcza dolegliwości takich jak : wzdęcia, nadmierne gazy w jelitach, zgaga, przelewanie w jelitach, zaburzenie wypróżniania. Najczęściej dolegliwości te powstaja i nasilają się na tle nerwowym.

Zespół jelita wrażliwego z dobrym skutkiem leczymy akupunkturą. Działamy w kierunku usunięcia przyczyny choroby, czyli leczymy nerwice i przywracamy prawidłową pracę układu pokarmowego. Czas leczenia zależy od indywidualnego przypadku. Zwykle zalecamy kuracje składającą się z 10 do 15 zabiegów. Dodatkowo w celu utrwalenia efektu dobrze jest powtórzyć kurację nawet jeśli pacjent nie odczuwa juz żadnych dolegliwości po pierwszym etapie. 

W leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego dobrze sprawdza się też ziołolecznictwo, które stosujemy równocześnie z akupunkturą. 

Opinie pacjentów dotyczące problemów z układem pokarmowym : opinia 1

Zespół złego wchłaniania