Choroby neurologiczne

Bóle głowy i Migrena - Akupunktura

Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają do lekarza. Można powiedzieć, że szczęśliwi Ci, którzy nie doświadczyli tego cierpienia. Zdarza się, że medycyna jest w tym przypadku bezradna i lekarze rozkładają ręce po przeprowadzeniu szczegółowych badań, które wprawdzie wykluczają wszelkie poważne choroby, jak na przykład guzy mózgu, ale nie wskazują przyczyny tej dolegliwości. Tymczasem dużo osób cierpi na przewlekłe, uporczywe i utrudniające życie bóle głowy. Firmy farmaceutyczne na świecie prowadzą badania nad wynalezieniem leku likwidującego przyczynę bólów głowy, jednak jak na razie bez zadowalających rezultatów. Często, więc osoby cierpiące na migreny nie widzą innego wyjścia jak zażywanie leków przeciwbólowych i to w dużych ilościach. W dłuższym czasie skutkuje to podrażnieniem żołądka a nawet poważnymi chorobami układu pokarmowego. Spotykam się również z pacjentami, którzy nie mogąc znaleźć nigdzie pomocy zaakceptowali bóle głowy jako dolegliwość, z którą po prostu muszą żyć. Próbują znaleźć sobie wytłumaczenie, że na przykład są wrażliwi na zmiany pogody, albo, że odziedziczyli migrenę po rodzicach i tatę, czy mamę głowa bolała przez całe życie i nikt nie mógł im pomóc. Są przekonani, że i tak nic nie da się z tym zrobić. W psychologii zachowanie takie nazywa się racjonalizacją. Jest to rodzaj nieświadomego mechanizmu obronnego, który polega na tym, że gdy nie potrafimy poradzić sobie z problemami poddajemy się, ale jednocześnie staramy się znaleźć racjonalne (według naszej subiektywnej oceny) wytłumaczenie naszego zachowania. Osoby te w praktyce przestają szukać pomocy i zgłaszają te dolegliwości jakby przy okazji wizyty u lekarza z innych powodów.

Według medycyny wschodniej bóle głowy są najczęściej sygnałem, że coś źle funkcjonuje w naszym organizmie. Jeśli migrena jest nie do zniesienia, to nie ma wyjścia trzeba zażyć leki przeciwbólowe ale nie wolno się poddawać i zaprzestać szukania pomocy. Trzeba  znaleźć i usunąć przyczyny bólu. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ale jak mówią sportowcy „jeśli nie spróbujesz oddać strzału to nigdy nie zdobędziesz bramki”. Przyczyn bólów głowy może być bardzo wiele, są rozległe i różnorodne.

Medycyna wschodnia tłumaczy migreny w następujący sposób. Organizm człowieka wytwarza pole bioenergetyczne. Na założeniu tym oparte jest popularne badanie EKG (elektrokardiografia) serca, którego działanie ogólnie mówiąc polega na mierzeniu zmienności potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce.

 

Akupunktura jako metoda leczenia również wykorzystuje obszary bioelektryczne (zwane też punktami akupunkturowymi) znajdujące się w różnych miejscach na ciele człowieka. Punkty te ułożone są wzdłuż określonych kanałów – meridianów, którymi przepływa energia. Oznacza to, że nasza bioelektryczność ma swój kierunek przepływu. Wiemy, że w ciele człowieka istnieje 12 meridianów energetycznych. Każdy z nich połączony jest z odpowiadającym mu narządem wewnętrznym. Wszystkie meridiany spotykają się w jednym miejscu - w głowie, gdzie kumuluje się energia. Jak wspomniałam meridiany łączą się z narządami wewnętrznymi, przez które też przepływa energia. Bóle głowy mogą, więc być objawem niedomagania, któregoś z narządów wewnętrznych. Chory narząd, bowiem zaburza prawidłowy przepływ energii, która niesie w sobie „zakodowaną” informację o jego dysfunkcji. Każdy meridian natomiast ma swoje miejsce w głowie. Po lokalizacji miejsca bólu w głowie, na przykład w skroniach, czy w potylicy lekarz medycyny wschodniej może określić, który z 12 meridianów przebiega w miejscu bólu i z jakimi narządami wewnętrznymi się łączy. W ten sposób możemy odnaleźć potencjalną przyczynę choroby i skoncentrować się na bardziej szczegółowej diagnozie „podejrzanego” narządu. Gdy diagnoza się potwierdzi, rozpoczynamy leczenie (akupunkturę) i w miarę usuwania przyczyny choroby powinny również ustąpić jej objawy , w tym i bóle głowy.

Oprócz specjalistycznych badań neurologicznych z użyciem zaawansowanej techniki ( MRi, TG głowy z kontrastem) w diagnozowaniu przyczyn bólów głowy czasem bardzo pomocny okazuje się być zwykły wywiad przeprowadzony z pacjentem. Ważna jest lokalizacja bólu, charakter bólu (na przykład tępy, ostry i przeszywający, pulsujący), pora dnia kiedy najczęściej ból występuje, oraz co pacjent w tym czasie robił.

Poniżej podaję kilka możliwych przyczyn bólów głowy według medycyny wschodniej (przy założeniu, że po przeprowadzeniu badań specjalistycznych przyczyna nie bólu nie została dokładnie zdiagnozowana):

  • U dzieci między siódmym a dziesiątym rokiem życia ból głowy może pojawiać się z powodu predyspozycji genetycznych. Rodzaj bólu i jego nasilenie zależy od stanu zdrowia rodziców (mogli mieć osłabioną energię podczas poczęcia dziecka z powodu przemęczenia, nadużywania lekarstw lub spożywania alkoholu itd.) i przebiegu noszenia ciąży przez matkę. U tych dzieci przyczyną bólów głowy jest tak zwane osłabienie energii wątroby i nerek. Tępe bóle głowy często występują też przy moczeniu nocnym dziecka lub w przypadku częstomoczu, słabej odporności, nadwzroczność, osłabieniu mięśniowym i nadpobudliwości.
  • Stany emocjonalne mogą powodować migreny. Na przykład złość i nadpobudliwość powoduje wzrost energii wątroby. W tym przypadku bóle głowy umiejscowione są zwykle w okolicach skroni i z boku głowy. Pojawiają się po zdenerwowaniu. Ciągłe zamartwianie się powoduje osłabianie energii serca i płuc, co również może być przyczyną bólów głowy, które w tym przypadku umiejscawiają się w okolicach czoła i na czubku głowy. Zwykle pacjenci określają je jako tępe i uciskające. Z kolei długotrwałe stany lękowe osłabiają energię nerek i powodują wzrost „ognia wątroby”, który może objawiać się bólem całej głowy.
  • Przepracowanie i długotrwała praca przy monitorze komputerowym może powodować tępe bóle całej głowy lub bóle o charakterze migrenowym, zlokalizowane tylko z jednej strony głowy.
  • Nadmierna aktywność seksualna powoduje osłabienie nerek i może doprowadzić do bólu całej głowy lub jej części potylicznej. W tym przypadku bólom mogą również  towarzyszyć zawroty.
  • Nieregularne jedzenie. Przy niedożywieniu organizmu z powodu spadki energii i osłabieniu krążenia krwi bóle zwykle występują na czubku głowy. Przy bólach na podłożu niedożywienia mogą również występować zawroty głowy. Jeśli natomiast zjemy za dużo możemy odczuwać ostre bóle głowy w okolicach czoła.

Nieodpowiednia dieta i brak zachowania równowagi smaków także może doprowadzić do bólu głowy. Na przykład, jeżeli spożywamy za dużo ostrych i rozgrzewających potraw, możemy podrażnić wątrobę i żołądek. W tym przypadku możemy odczuwać bóle głowy w strefach odpowiadających wątrobie i woreczka żółciowego, czyli w skroniach, a także w strefach meridianów żołądka, którym odpowiadają okolice czoła . Nadmiar spożywania potraw z przewagą smaku słonego może osłabiać nerki i przyczynić się do bólów całej głowy. Sposób i rodzaj podrażnienia organów wewnętrznych wpływa na charakter bólu. Ważne jest nie tylko co jemy ale też jak jemy. Szybkie spożywanie posiłków podczas intensywnej rozmowy i połykanie dużych kęsów nie pogryzionego jedzenia może być przyczyną dość silnego bólu głowy zlokalizowanego na czole.

Mechaniczny uraz głowy powoduje zaburzenie krążenia mózgowego lub przemieszczenie się płynu mózgowego i często jest przyczyną przewlekłego bólu głowy. Bóle pourazowe umiejscawiają się zwykle w jednym konkretnym miejscu, które pacjenci wskazują palcami. W tym przypadku bólu możemy nie odczuwać przez dłuższych czas po urazie (wypadku), a dopiero po latach. Niewielki uraz głowy doznany w dzieciństwie może być przyczyną uporczywego bólu głowy pojawiającego się gdy znajdujemy się pod wpływem silnych emocji i gdy mocno pobudzona jest energia wątroby.

Bóle głowy spowodowane przez osłabioną energię nerek i „fałszywy” wzrost energii wątroby dość często dotykają kobiet po porodzie, a jeszcze częściej dokuczają kobietom po poronieniu z powodu stresu i zaburzeń hormonalnych, a także z powodu nagłej utraty dużych ilości krwi. Wiele kobiet skarży się na bóle głowy w trakcie miesiączki z obfitym krwawieniem, czemu towarzyszą zmiany hormonalne.

Zmiany kręgosłupa odcinka szyjnego, a także wzmożone napięcie mięśni karku i czaszki dość często są przyczyną bólu głowy zlokalizowanych w części potylicznej.

 Jeśli nie cierpisz na żadną poważną chorobę, której objawem są bóle głowy a mimo to zmagasz się z tą dolegliwością staraj się przestrzegać kilku poniższych zasad :

1.      Unikaj alkoholu, papierosów, mocnej kawy i herbaty.

2.      Unikaj sytuacji stresowych (wiem, że to nie łatwe !)

3.      Staraj się regularnie i zdrowo odżywiać

4.      Ćwicz regularnie i zachowuj sprawność fizyczną

5.      Stosuj akupunkturę

Opinie pacjentów dotyczące migren i bólów głowy: opinia 1, opinia 2, opinia 3opinia 4opinia 5