Choroby układu krążenia

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

Choroba niedokrwienna serca – (ChNS; łac. morbus ischaemicus cordis, MIC; ang. ischaemic heart disease, IHD) – zespół objawów chorobowych będących następstwem przewlekłego stanu niedostatecznego zaopatrzenia komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze. Zaburzenie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a możliwością ich dostarczenia, pomimo wykorzystania mechanizmów autoregulacyjnych zwiększających przepływ przez mięsień sercowy, zwanych rezerwą wieńcową, doprowadza do niedotlenienia zwanego również niewydolnością wieńcową.
W konsekwencji choroba często prowadzi do dusznicy bolesnej, a także zawału mięśnia sercowego. Choroba niedokrwienna serca jako choroba cywylizacyjna ze wszystkimi jej podtypami jest najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw europejskich i w USA. Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej jest miażdżyca tętnic wieńcowych i stres.

Powszechnie wiadomo, że w przypadku sytuacji stresowych w organiźmie człowieka uwalnia się duża ilość adrenaliny, która wpływa na przyśpieszenie pracy serca, zwiększa kurczliwość we wszystkich mięśniach prążkowych i gładkich. Mięśnie gładkie znajdują się w naczyniach krwionośnych i w układzie pokarmowym. Co oznacza, że na stres szybko reaguje układ krwionośny poprzez obkurczenie naczyń krwionośnmych i podobnie układ pokarmowy (np. choroba jelita drażliwego).

Mała dawka adreliny daje nam pozytywne motywacje i chęć do działania. Zbyt duża i stale utrzymująca się na wysokim poziomie adrenalina może natomiast powodowac trwałe zwężenie naczyń, a w efekcie do rozwoju choroby miażdżycowej (płytki cholesterolu łatwiej osiadają na obkurczonych, mało elastycznych ścianach naczyń krwionosnych).

Leczenie prowadzimy w kierunku uspokajającym, wyciszenia się, zmniejszenia napięć. Dzięki takiemu działaniu działaniu reguluje się ciśnienie w naczyniach krwionośnych i poprawia się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Efekt ten możemy osiagnąc stosując akupunkturę. Badania naukowe oparte o EKG wykazały, że punkty akupunkturowe odpowiednio stymulowane potrafią regulować pracę serca, obniżyć ciśnienie krwi i uspokoić.

Po kuracji akupunkturą (10 do 15 zabiegów) u części pacjentów obserwujemy znaczną poprawę wydolności serca, a u pacjentów z mniejszymi dolegliwościowami całkowite ustąpienie objawów potwierdzone badaniem EKG.

W celu zmniejszenia złogów cholesterolowych zalecamy równiez stosowanie odpowiednio dobranych mieszanek ziołowych i preparatu Transfer Factor BCV.